Fékbetétek

A féktárcsák egyértelműen a fékrendszer egyik legfontosabb alkatrésze. Feladatuk a jármű biztonságos és hatékony lassítása, vagy megállítása. 

A fékpedál lenyomása után a tárcsákat a fékdugattyú rányomja a féktárcsára, ami súrlódás miatt megállítja az autó kerekét. Ezért az ellenőrzésük fokozott figyelmet érdemel, és a cseréjük rendszeres legyen. 

Milyen fékbetéteket ismerünk

  • Nem fémes (organikus) szintetikus szálak vagy cellulóz. Kíméletesek a lemezekhez, de gyorsabban elhasználódnak és túlmelegedéskor rosszabbul reagálnak.
  • Alacsony metál réz-, acél- és vasrészecskéket tartalmaznak, így keményebbek, de több port képeznek és zajosabb. A benne lévő fémnek köszönhetően jobban tűrik a hőt.
  • Félig metál ez a leggyakrabban használt fékbetét típus. Harminc-hatvan százalékban tartalmaznak fémrészecskéket. A félig fémlemezek fő előnye a jobb hőelvezetés és a nagy ellenállás. Mivel kemények, jobban kopnak a tárcsák és sokkal porosabbak.
  • Kerámia kerámia komponensből és rézszemcsékből áll. Szinte nincs hátrányuk. A réznek köszönhetően kiválóan adják le a hőt, minimálisra koptatják a tárcsát, nagyon tartósak és minimális fékport termelnek, mint más típusok.

Hogyan kopnak a fékbetétek

A fékbetétek élettartama általában ötven-száz körüli, és ötvenezer kilométer. Persze még náluk is sok múlik nemcsak a megtett kilométerek számán, hanem főleg a vezetési stíluson. 

A hirtelen és gyakori fékezés gyorsabb kopást eredményez.

Még egy laikus is ellenőrizheti, hogy kell-e cserélni a fékbetéteket. - egyszerűen vizuálisan:

Alumínium tárcsák esetén a küllők között látható a féknyereg, amelybe be vannak helyezve és ellenőrizze a rajtuk lévő anyag vastagságát. A szabály az, hogy vastagságuk ne legyen kisebb 2-3 mm-nél, mert károsíthatják a korongot és veszélyeztethetik a legénység biztonságát.

A kopott tárcsák leggyakoribb tünetei

  • repedt súrlódó felület
  • piszkos vagy zsíros súrlódó felületek
  • lemez deformáció, egyenetlen kopás
  • hiányzó vagy túl vékony fékanyag
  • egyéb mechanikai sérülések
  • gyenge fékhatás
  • kopásjelző a műszerfalon
  • jellegzetes hang fékezéskor
  • a fékpedál maradványai "lógnak"

A fékbetétek gyors kopásának okai

Előfordulhat, hogy a lemezek a szokásosnál gyorsabban kopnak. Ilyenkor érdemes élesíteni a figyelmet. Előfordulhat, hogy a lemez nem volt megfelelően rögzítve, ill helytelenül lehetett a féknyeregbe beszerelni.

A lemezek eltérő kopását az is okozhatta, hogy között a a lemez és a féktárcsa por, szennyeződés vagy egyéb szennyeződéseket kapott. Alternatív megoldásként a féknyereg hibája, ami egyenetlenül oszlatja el az erőt a fékhatás létrehozásához. Ebben az esetben javasoljuk, hogy keresse fel a szervizt a hiba pontos diagnosztizálása érdekében.

Fékbetétek cseréje

Semmilyen körülmények között nem javítjuk a fékbetéteket, és nem kíséreljük meg azokat felújítani. Bármilyen elhasználódás vagy sérülés esetén mindig javasolt kicserélni, elsősorban alacsony és megfizethető ára miatt. 

A fékbetéteket mindig készletként cseréljük a teljes tengelyen, hogy a tengelyen kiegyensúlyozott fékhatást biztosítsunk. 

A legtöbb manapság új járművek már fékbetét kopásérzékelővel rendelkeznek, amely jelzi a minimális vastagságukat. Ha ilyen lámpa világít a járművében, az azt jelenti, hogy ezekkel a táblákkal legfeljebb 1000 kilométert lehet megtenni. 

A betétek időben történő cseréje meghosszabbítja a teljes fékrendszer és nem utolsósorban a féktárcsák élettartamát.

A legjobb márkák

Legjobb eladók

Ha nincs kiválasztva az autója modellje és motorizációja, akkor ezek az alkatrészek nem biztos, hogy alkalmasak az autójához

Kedvezmény legfeljebb 5%
regisztrált vásárlóknak
Ingyenes szállítás
amikor átveszik
Ajándék a megrendeléshez
amikor átveszik
Gyors szállítás
Ha a termék raktáron van
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014